Piłka nożna to bezapelacyjnie najpopularniejszy sport na świecie. Pomimo tego, że za oceanem i w Azji nie cieszy się taką popularnością jak w Europie, to żadna inna dyscyplina sportowa nie ma tak wielu profesjonalnych zawodników i nie cieszy się taką renomą. W Polsce ta popularna gra jest uważana za sport narodowy, co może dziwić ze względu na to, że od lat nie odnosimy znaczących sukcesów. Mimo wszystko popkultura jest dosłownie wypełniona nawiązaniami do piłki nożnej — w telewizji, radiu, prasie, a nawet polskie kasyno online zawsze zaproponuje jakieś gry losowe o tej tematyce.
Wydawać by się mogło, że wszyscy wiedzą wszystko o piłce nożnej, ale gdyby zapytać o to, jakie ktoś zna rodzaje gry w piłkę nożną, to mało kto potrafiłby wymienić więcej niż 1-2 dyscypliny.
Klasyczna piłka nożna
Takiego zestawienia nie mogło otworzyć nic innego, jak klasyczna piłka nożna, którą znają wszyscy ze swojego dzieciństwa i wspomnianych wyżej mediów.
Mecze rozgrywają się na otwartych boiskach piłkarskich o wymiarach wynoszących najczęściej około 105 × 68 metrów. Przy tak dużym formacie drużyny muszą być odpowiednio liczne, dlatego jednocześnie po polu do gry biega 22 zawodników, dzielących się na dwie drużyny. Mecz składa się z dwóch połów po 45 minut, co przy takim dużym boisku wymaga nie lada kondycji. Dlatego w piłkę nożną w takim wydaniu grają głównie osoby dorosłe, a dzieci skupiają się na rozgrywkach na mniejszych orlikach lub boiskach o odpowiednio zredukowanych wymiarach.
W Polsce znajdują się dziesiątki ogromnych stadionów do gry w piłkę nożną i tysiące lokalnych boisk, które są na „wyposażeniu” większości miejscowości zamieszkanych przez co najmniej kilka tysięcy osób. Dlatego dostępność do tej gry jest wręcz nieograniczona i wystarczy, że skrzyknie się paczka znajomych i już mogą iść pokopać w piłkę.
Futsal
Pomimo tego, że początkowo futsal wielu osobom może nic nie mówić, to z tym rodzajem piłki nożnej zetknęła się prawie każda osoba i to już w szkole. To popularna „halówka”, czyli piłka nożna na hali. Rozgrywki w futsalu są o wiele bardziej dynamiczne. Wymiary boiska są znacznie mniejsze — w wersji profesjonalnej (od 25 do 15 do 42 × 25). W szkołach po prostu dostosowuje się do wymiaru sali gimnastycznej. Podobnie jak w przypadku stadionów piłkarskich, Polska jest dosłownie wypełniona halami do gry w futsal, bo w każdej gminie znajduje się przynajmniej kilka sali gimnastycznych, które spełniają powyższe kryteria wymiarowe.
Mecz najczęściej trwa dwie połowy po 20 minut, a drużyny składają się z pięciu zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Zmiany można przeprowadzać wedle uznania bez żadnego limitu, co sprawia, że gra jest jeszcze dynamiczniejsza, bo zawodnicy mogą odpocząć i wrócić do gry.
Futsal funkcjonuje w formie lokalnych i międzynarodowych lig oraz turniejów, które są mniej popularne, ale również pozwalają na zawodowstwo.
Piłka plażowa
To rodzaj gry popularnej raczej w regionach, gdzie jest łatwiejszy dostęp do boisk piaskowych (plaż). Gra w pewnym sensie przypomina futsal, ale ze względu a znacznie mniej stabilną nawierzchnię zawodnicy muszą cechować się całkowicie innymi umiejętnościami. Dlatego właśnie piłka plażowa jest niezwykle efektowna. Najlepszym sposobem na atak lub podanie jest posłanie piłki w powietrzu, co promuje ekwilibrystyczne umiejętności graczy. W meczu piłki plażowej standardem są strzały z przewrotki, nożyc, woleja, czy głowy.
Mecz składa się z tercji po 12 minut, czyli całe spotkanie trwa 36 minut. Podobnie jak w futsalu drużyny składają się z bramkarza i czterech zawodników w polu. Zmiany można realizować bez żadnych ograniczeń, co sprawia, że po boisku zawsze mogą biegać zawodnicy w pełni sił. Dlatego rozgrywka nie traci na dynamice nawet w ostatnich etapach spotkania.
Polska nie ma żadnych znaczących osiągnięć w tej dyscyplinie zdominowanej przez Brazylijczyków, Hiszpan i Portugalczyków.
Street football
Rzadko spotykana w Polsce forma piłki nożnej, która jak sama nazwa wskazuje, powstała na ulicach i wyewoluowała z osiedlowych potyczek do poważniejszych rozrywek. Podobnie jak futsal i piłka plażowa, cechuje się niezwykłą dynamiką i ze względu na niewielkie rozmiary boiska wymusza na graczach wysokiego zaawansowania technicznego, co objawia się licznie występującymi zwodami i trikami z piłką. Wielu popularnych dzisiaj profesjonalnych piłkarzy zaczynało właśnie w wersji ulicznej piłki nożnej. Wśród nich można wyróżnić, Cristiano Ronaldo, Maradonę, czy Eusebio.
Gra nie ma sprecyzowanych konkretnych zasad międzynarodowych i rozgrywki najczęściej ograniczają się do tego, co jest dostępne. W końcu w ulicznej piłce nożnej chodziło o to, żeby zebrać kilka osób, ustalić zasady i grać na skwerku, w parku lub na nieruchliwej uliczce w środku miasta.
Indoor football — znany także jako six-man football
Nieco zminimalizowana wersja piki nożnej, która jest znana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Hiszpanii. Rozgrywki odbywają się na mniejszych stadionach, a drużyny składają się z od 5 do 7 zawodników razem z bramkarzem. Pole gry ma najczęściej wymiary, wynoszące około 61 × 26 m, co sprawia także, że gra jest dynamiczniejsza i nie wymaga aż tak długiego rozgrywania piłki. Czas meczu to godzina, która składa się z czterech kwart po 15 minut każda.