Odds makerzy i ich zadanie

Osobą odpowiedzialną za powstanie kursu bukmacherskiego jest odds maker. Przeważnie bukmacherzy internetowi posiadają własne zespoły, liczące od 10-20 osób na każdą dyscyplinę sportową. Zasada jest taka: im bogatszy bukmacher, tym firma zatrudnia więcej pracowników, by wyeliminować wszelkie potencjalne luki. Obecnie mniejsze podmioty zlecają wystawianie kursów poprzez outsorcing, czyli innym specjalizującym się w tym firmom.

Jak powstają kursy bukmacherskie?

Czasy kiedy kursy bukmacherskie wystawiano ręcznie już dawno minęły. Obecnie rola człowieka w tym zakresie jest mocno ograniczona i tak de facto sprowadza się jedynie do oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Dla przykładu, jeżeli mamy mecz między Barceloną, a Olimpiakosem Pireus w Lidze Mistrzów odds maker ustala prawdopodobieństwo na:

a) wygrana Barcelony 80%

b) remis 15%

c) wygrana Olimpiakosu 5%

Następnie procentowe propozycje szans na wynik danego zdarzenia/zakładu, wrzuca się do programu komputerowego, który najczęściej na poszczególne dyscypliny i rozgrywki ma już ustawiona określoną marżę. Etap I, który opisaliśmy to Obliczanie współczynnika procentowego:

Etap II sprowadza się natomiast do ustalenia kursu docelowego. Działanie to wykonuje już program komputerowy, działając według algorytmu:

Kurs = 1/Px gdzie:

Px – to procent wystąpienia prawdopodobieństwa zdarzenia

Barcelona (80%) = 1/0.8 = @1.25

Remis (15%) = 1/0.15 = @6.66

Olympiakos (5%) = @20.00

Ale to nie wszystko. Pozostaje przecież narzut bukmachera, a więc tzw. marża bukmacherska. Przyjmijmy, że dla niezwykle popularnych rozgrywek Ligi Mistrzów jest to 10%. Kursy będą więc przedstawiać się następująco:

Barcelona – @1.225,

X – @6.00

Olympiakos – @18.00

Kto koryguje kursy bukmacherskie i dlaczego?

Kursy bukmacherskie nie są sztywne, bo nie mogą. Jest wiele czynników, które na to wpływa. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że bukmacherzy popełniali, popełniają i będą popełniać błędy przy wystawianiu kursów – zazwyczaj są one przeszacowane. Nie ma opcji przecież, by rozpatrywali każde zdarzenie pojedynczo, znali każdą drużynę, zawodnika, sytuację kadrową, warunki pogodowe, etc. Często kursy zmieniają się pod wpływem dużych stawek z rynków azjatyckich lub po mocnych uderzeniach na Betfair. Za korekty kursów odpowiada zespół odds compilerów, działający zazwyczaj w grupach 5-10 osobowych.


POLECAMY BUKMACHERA
Nie masz konta w Fortunie?
Dajemy dla Ciebie bonus powitalny i darmowy zakład

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here