Zależnie od bukmachera możemy się spotkać z różnymi rodzajami kursów. Zwykle zależy to od kraju czy okolicy, z którego dana firma się wywodzi. W różnych częściach świata różnie przedstawia się szanse na zwycięstwo w danym zakładzie i, co za tym idzie, różnie oblicza się potencjalny zwrot i zysk. Trzy najważniejsze i najpopularniejsze rodzaje kursów, z którymi możemy się spotkać, to europejski, brytyjski i amerykański, dlatego od nich warto rozpocząć naszą podróż po świecie kursów.
Kurs europejski (dziesiętny):
Najczęściej spotykany przez nas kurs i prawdopodobnie najłatwiejszy w zrozumieniu. Używany u wszystkich polskich bukmacherów i przez większość innych najpopularniejszych na naszym rynku. Bardzo łatwy do zrozumienia i codziennego użycia, ponieważ aby obliczyć zwrot z postawionej stawki wystarczy pomnożyć ją razy podany kurs. Czyli:
Postawiona stawka * kurs europejski = zwrot w przypadku wygranej
Nazywając to inaczej kurs przedstawia ile jednostek bukmacher wypłaca, w przypadku wygranej, za każdą postawioną jednostkę.
Żeby lepiej zrozumieć jakie szanse mamy mając podany kurs wystarczy użyć prostego przeliczenia:
100% / szanse, że dane wydarzenie będzie miało miejsce = kurs
Czyli jeżeli bukmacher ocenia, że szanse że dana drużyna wygra mecz to 20% to teoretycznie kurs powinien wynosić 5,0. Oczywiście musimy jeszcze wziąć pod uwagę marżę, dlatego kurs ten będzie trochę niższy. Kurs trochę niższy niż 2,0 (zwykle okolice 1,9) oznacza że szanse to około 50%.
Kurs brytyjski:
Z angielskiego fractional odds, co oznacza kursy ułamkowe, ponieważ właśnie przedstawione są w postaci ułamka. Tutaj system jest ustawiony w kierunku łatwego wyliczania zysku, a nie zwrotu. Wspomniany ułamek, który mamy podany przy danym wydarzeniu wskazuje jaki będzie nasz zysk w przypadku wygranej na każdą postawioną jednostkę. Wszystko najłatwiej wygląda na wzorach, dlatego przedstawmy tak i ten system:
Postawiona stawka * kurs brytyjski = zysk w przypadku wygranej
Żeby jednak nasze rozważania były jednolite przedstawmy jak wyliczyć zwrot w przypadku wygranej, żeby łatwiej było je porównywać do kursów europejskich:
Postawiona stawka * (1+kurs brytyjski) = zwrot w przypadku wygranej
Przeanalizujmy jeszcze jak z kursu brytyjskiego wywnioskować jakie szanse na dane zdarzenie przewiduje bukmacher. Weźmy przypadkowy kurs: 3/1. Mówi on, że statystycznie rzecz biorąc na każde trzy raz kiedy przegramy raz powinniśmy wygrać, czyli nasze szanse to 25%. Dla jasności weźmy jeszcze kurs 1/2. To oznacza że na każdy jeden raz kiedy przegramy powinniśmy wygrać dwa razy, czyli nasze szanse to około 66%. Generalnie ułamek, który przedstawia kurs przedstawia tak na prawdę:
ilość razy, które powinniśmy przegrać/ ilość razy, które powinniśmy wygrać
oczywiście tak szanse określa bukmacher.
Kurs amerykański:
Używany głównie u bukmacherów zza oceanu, może być szczególnie przydatny jeżeli chcemy u nich obstawiać sporty amerykańskie. Może być przedstawiany na dwa sposoby, jako kurs ujemny i dodatni. Drugą jego cechą jest to, że jest podawany w setkach, ponieważ przelicza potencjalny zysk na 100 postawionych jednostek, a nie tak jak w poprzednich systemach na jedną.
Kurs dodatni oznacza jaki będzie nasz zysk jeżeli postawimy 100 jednostek. Czyli kurs +300 oznacza, że jeżeli postawimy 100zł to nasz zysk przy ewentualnej wygranej wyniesie 300zł. Wzór do obliczania zysku dla dodatnich kursów amerykańskich:
Postawiona stawka * (kurs amerykański/100) = zysk w przypadku wygranej
Ponownie przedstawmy również jak wyliczyć zwrot dla danego kursu:
Postawiona stawka * (1+ kurs amerykański/100) = zwrot w przypadku wygranej
Ujemny kurs oznacza ile jednostek musimy postawić by nasz zysk wyniósł 100 jednostek. Czyli kurs -200 oznacza, że musimy wpłacić 200zł żeby nasz zysk wyniósł 100zł. Dla kursów ujemnych wyliczamy:
Postawiona stawka * (-100/kurs amerykański)= zysk w przypadku wygranej
Postawiona stawka * (1-100/kurs amerykański)= zwrot w przypadku wygranej
Kursy dodatnie stosowane są dla zdarzeń, na których szanse bukmacherzy szanse oceniają na poniżej 50%, a kursy ujemne- szanse ponad 50%.
Pozostałe kursy:
Występuje też kilka rzadziej spotykanych kursów, które warto chociaż krótko wytłumaczyć:
- Kurs malezyjski:
Tak jak dla kursów amerykańskich mamy tutaj kursy dodatnie i ujemne. W tym przypadku kurs dodatni przy danym zdarzeniu wskazuje, że szanse na to że będzie miało miejsce wynoszą ponad 50%, a ujemny- poniżej.
Jak wyliczać zysk w tym systemie? Wzór dla dodatniego kursu malezyjskiego
Postawiona stawka * kurs = zysk w przypadku wygranej
Wzór dla ujemnego kursu malezyjskiego:
Postawiona stawka /kurs= zysk w przypadku wygranej
- Kurs indonezyjski:
Wzory do wyliczenia zysków z tego kursu są takie same jak dla malezyjskich, jedynie zapis jest inny. Są one powiązane z amerykańskimi kursami, wystarczy kurs indonezyjski pomnożyć razy sto by otrzymać jego odpowiednik w wersji amerykańskiej.